Rodzaje uziemień stosowane w domach jednorodzinnych
Montaż uziemienia domu jest podstawą bezpieczeństwa mieszkańców. Przede wszystkim dzięki temu elementowi instalacji unikniesz porażenia prądem w wyniku wykorzystania z niewłaściwie działającego sprzętu elektrycznego. Oprócz tego może ono chronić obiekt przed wyładowaniami elektrycznymi. Mówi się o kilku rodzajach uziemień stosowanych w domach jednorodzinnych. Czym wyróżnia się każdy z nich?
Jakie uziemienia domu można zastosować?
Jednym z najbardziej znanych rodzajów uziemień jest uziom fundamentowy. O tym, że chce się go zamontować, trzeba zdecydować już na etapie stawiania domu. Przewody odpowiadające za odprowadzenie napięcia są w tym przypadku łączone ze zbrojeniem budynku. Inny sposób uziemienia to ten otokowy, który wygląda jak pętelka poprowadzona wokół domu. Podczas jego montażu musisz wykonać odpowiednie wykopy, co może być problemem, jeżeli w ogrodzie jest posadzona trawa lub położona kostka brukowa.
Najczęściej wybieranym sposobem uziemienia przez właścicieli domów jednorodzinnych jest ten określany jako pionowy lub szpilkowy. Należy zaznaczyć, że z reguły jego montaż okazuje się korzystny finansowo, a przy tym łatwy. Oprócz tego mówi się również o uziomie naturalnym, wynikającym z tego, że określone elementy instalacji bez wcześniejszego planowania uziemienia znalazły się w ziemi.
Na który rodzaj uziemienia warto postawić?
Podczas wyboru sposobu uziemienia warto przeanalizować plusy oraz minusy każdego z wymienionych rodzajów i zastanowić się nad tym, na jakich zaletach zależy Ci najbardziej. Dobrze też zapytać o radę fachowców, którzy montują elektryczne instalacje oraz zajmują się ich projektowaniem. Dzięki profesjonalistom znajdziesz najlepsze rozwiązanie dla swojego domu i zyskasz pewność, że będzie ono działać zgodnie z oczekiwaniami.