Wymiana czy remont - jak zmodernizować domową instalację elektryczną?
Sprzęty elektroniczne wykorzystujemy codziennie. Nie byłoby to możliwe bez sprawnej instalacji elektrycznej. Aby uniknąć jej awarii stanowiącej zagrożenie dla wszystkich zamieszkujących dany obiekt, należy pamiętać o przeprowadzeniu jej modernizacji po kilku lub kilkunastu latach użytkowania. W niektórych przypadkach koniecznością może okazać się również remont instalacji. Jakich? Kiedy warto wymienić poszczególne jej elementy?
Modernizacja domowej instalacji elektrycznej — co trzeba wiedzieć?
Do zmodernizowania instalacji elektrycznej mogą prowadzić odmienne potrzeby oraz spostrzeżenia. Najczęściej decydujemy się na nią, gdy zauważymy nieestetyczny wygląd gniazdek lub zacznie nam ich brakować w miejscach, w których obecnie potrzebujemy źródła prądu ze względu na dostawienie nowego sprzętu. Należy jednak zaznaczyć, że równie ważne wskazanie do modernizacji instalacji to zły stan poszczególnych jej elementów, jednak to zazwyczaj może stwierdzić wyłącznie fachowiec. On także odpowie nam na pytanie, czy konieczne jest przeprowadzenie gruntownego remontu.
Wskazanie do modernizacji instalacji stanowi wcześniejsze założenie aluminiowych przewodów, które obecnie powinny być miedziane. Oprócz tego fachowcy bez wątpienia zaproponują założenie rozdzielnicy z modułami ochronnymi. Ponadto w każdym obwodzie powinniśmy mieć trzy przewody, a nie jak było wcześniej — dwa.
Komu zlecić przeprowadzenie remontu i modernizacji instalacji elektrycznej?
Nasze instalacje elektryczne dobrze powierzać wyłącznie specjalistom z odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszystkie ich elementy będą ocenione z wymaganą dokładnością, a modernizacja właściwie przeprowadzona. Fachowiec może również doradzić w razie pojawienia się wątpliwości.