Z jakich elementów składa się system alarmowy w domu?
Instalowanie systemów alarmowych w domach jednorodzinnych jest coraz bardziej popularne. Zespół urządzeń alarmowych znacząco zwiększa bezpieczeństwo obiektu. Powinny się na niego zdecydować zwłaszcza osoby, które często wyjeżdżają, na długo pozostawiają dom bez opieki lub są posiadaczami wartościowych przedmiotów. Instalacje alarmowe w domach jednorodzinnych powinny zostać zaplanowane na etapie budowy lub remontu oraz zamontowane przez doświadczonych specjalistów. Sprawdźmy, z jakich elementów się składają.
Z czego składają się instalacje alarmowe?
Podstawową jednostką każdej instalacji alarmowej jest centrala z układem sterującym oraz zasilaczem. Do komunikacji z centralą wykorzystywana jest klawiatura, czyli manipulator kodowy. Integralnymi elementami instalacji są czujniki, detektory, sygnalizatory akustyczno-optyczne oraz urządzenia, które przekazują informacje na temat systemu oraz uniemożliwiają kradzież. Informacje o załączeniu alarmu przekazywane są między innymi za pomocą sieci komórkowej oraz fal radiowych. System alarmowy w domu może zostać uzupełniony instalacją przeciwpożarową, na którą składają się czujki dymu oraz detektorami gazu, które reagują między innymi na często stosowane przez złodziei gazy usypiające.
Czujki i detektory w instalacjach alarmowych
Najpopularniejsze czujki w instalacjach alarmowych reagują na ruch. Zasada działania czujek alarmowych w domach jednorodzinnych obejmuje reakcję na zmiany promieniowania podczerwonego lub wykorzystuje efekt Dopplera, czyli zmianę częstotliwości fali elektromagnetycznej odbitej od poruszającego się obiektu. Czujki ruchu na podczerwień pasywną (PIR) są najczęściej wykorzystywanymi w budownictwie mieszkalnym. Najbardziej skuteczne są czujki dualne, reagujące na zmianę natężenia promieniowania cieplnego oraz posiadające dodatkowy detektor mikrofalowy (PIR+MW). Czujniki dualne należy montować w pomieszczeniach klimatyzowanych. Dodatkowe detektory reagują na próby otwarcia okien i drzwi oraz stłuczenia szyb. Mogą być wibracyjne, dźwiękowe lub magnetyczne. Magnetyczne czujki stykowe składają się z magnesu oraz kontaktronu. Styki czujników otwarcia zamykają się pod wpływem pola magnetycznego. Czujki stłuczenia szyby mogą być pasywne i reagują na drgania mechaniczne (wibracje) lub aktywne i reagują na hałas tłuczenia szkła (dźwięki).
Systemy alarmowe dzielą się na tradycyjne, bezprzewodowe lub hybrydowe. Ich profesjonalna nazwa to Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu. Obejmują one trzy strefy bezpieczeństwa. Pierwsza z nich to strefa peryferyjna, umożliwiająca zastosowanie alarmu wzdłuż ogrodzenia. Druga to strefa bezpośredniego otoczenia budynku, skupiająca się na takich elementach jak rolety antywłamaniowe. Ostatnia to strefa wewnętrzna, która dotyczy wnętrza domu, okien i drzwi oraz poszczególnych przedmiotów. Zgodnie z polską normą w domach jednorodzinnych, czyli obiektach o małym ryzyku szkód, stosuje się pierwszą klasę systemów alarmowych SA1.